Kick boks

Taekwon Do
28 Kasım 2016
MMA
28 Kasım 2016
hepsini göster

Kick boks

KİCK BOKS’UN TARİHÇESİ
Kick Boks dövüş tekniklerini tarihsel olarak Karate, Thai Boks ve Batı Boksunun bir araya getirilmesi sonucu meydana getirilmiş bir dövüş sporudur. Kick Boks, eğitimleri genellikle savunma amaçlı olarak tekme ve yumruk kullanılarak öğretilen bir spordur. Tarihin labaratuvarına baktığımız zaman Kick Boks’un temelleri Asya’da 2000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Japon Kick Boksu 1960’lı, Amerikan Kick Boksu 1970’li yıllarda meydana gelmiştir. Japon Kick Boksu 1993 senesinde K1’e dönüşmüştür ve şu anda dünyada oldukça popüler hale gelmiştir. Tarihsel açıdan Kick Boks çeşitli geleneksel formların birleşiminden meydana gelen karma bir dövüş sanatıdır. Bu formlar 1970’li yıllardan günümüze çeşitlenerek gelişmiş ve günümüzde Kick Boks popüler hale gelmiştir. 1990’lardan başlayarak bu dövüş sporunda ki tekniklerin bir araya gelmesiyle birlikte karma dövüş sanatlarının oluşmasında katkı sağlamıştır.
1976 yılına gelindiğinde Avrupa’da yaygınlaşan Kick Boks, WAKO’nun çatısı altında ilerlemeye ve gelişmeye başlamıştı (WAKO’nun kurucusu George Bruckner’dır). 1978 senesinde Mr. Bruckner 18 ülkeden 110 sporcunun katılımıyla Semi Contact ve Full Contact Karate dallarında Dünya Şampiyonası düzenleyen ilk kişidir. Ayrıca WAKO, yeni dövüş sporlarının oluşmasını sağlamak amacıyla Kick Boks’un kurallarında yeni düzenlemeler oluşturmaya başladı ve özgün bir Kick Boks Federasyonu ile dünya genelinde sporculara hizmet vermeye devam etti. Federasyona üye her ülke sadece bir dövüşçü ile temsil edilmekte ve bu sayede dünya çapında uluslararası en iyi sporcuların ortaya çıkması sağlanmaktaydı.
1991 senesinde WAKO Madrid’de düzenlenen bir toplantıda Low Kick adında ki bir branşın müsabakalarının düzenlenmesi kararını aldı. İlk zamanlar birkaç ülke bu branşa dahil olsa da Low Kick’e duyulan ilgi hızla ilerlemeye başlamıştı. WAKO ile rekabet eden ulusal çarplı farklı organizasyonlarda bulunmaktaydı ve WAKO ile rekabet halinde bulunan tekliflerle federasyonun karşısına çıkmaktaydı. WAKO, WKA’nın sunduğu teklifi göz ardı etmiş ve kurduğu yeni branşı farklı bir şekilde uygulamaya koymuştu. Bu sayede Muay Thai’de kullanılan kaval vuruşları ve kavala karşı nasıl blok uygulanacağı öğretilmeye başlandı ki bu sebepten dolayı Low Kick çalışan dövüşçüler Muay Thai dövüşüne ilgi duymaktadır. Genel anlamda branşlar arası tekniklerin birbirine benzemesi dövüşçülerin branşların tarihini ve kullanışını bilmeleri aradaki zihinsel farkın ne ölçüde olması gerektiğini de anlamalarını sağlamaktaydı. Bunun farkında olan WAKO 2000 yılında Thai-Kick Boks, 2010 yılında da Kick Light dövüş dallarını resmi olarak diğer branşları arasına ekledi.
WAKO düzenlediği turnuvalarında yarışmadan önce her bir dövüşçünün vatandaşı olduğu ülkesinde zorunlu ve uzun bir seçmeye tabi tutulmaktadır. Aslında bu dövüşçüler zaten Kick Boksta belirli bir branşta kendi sıkletinde ülkelerinin ulusal şampiyonlarıdır. WAKO 8 farklı Kick Boks stilini tavsiye etmektedir. Bunlar Semi Contact, Light Contact, Full Contact, Low Kick, K1, Aero- Kick Boks, Müzikal Form ve Kick Light olmak üzere çeşitli kuralları bünyesinde barındıran branşlardan oluşmaktadır. Beş branş tatami üzerinde uygulanırken, diğer üç branş ringde sporcuların karşılaşmalarıyla uygulanmaktadır. Bu sebeple WAKO mümkün olan en iyi Kick Boks müsabakalarının garantisini vermektedir ve WAKO’nun titizlikle değerlendirdiği altın madalyalı sporcuları, sahte değil. Gerçek Şampiyonlardır! Bugün WAKO’ya bağlı beş kıtada 110 milletin dövüşçü bulunmaktadır ve geneli federasyona bağlı en güçlü Ulusal Kick Boks Organizasyonlarını birleştirici sorumluluklara sahiptirler. WAKO’ya günümüzde 90’a yakın ulusal federasyon üyedir ve federasyonlar resmi olarak kendi ulusal komitelerce ve de devletlerin spor bakanlıkları tarafından da tanınmaktadır. Dünya da 15 binden fazla kulüp ve milyonlarca Kick Boksçunun olduğu muazzam büyüklükteki bir alanda faaliyetlerine devam etmektedir. WAKO her yıl ulusal ve uluslararası binden fazla amatör ve profesyonel organizasyonlar düzenlemektedir.

Comments are closed.